Od bombeczki do choineczki

bombki min

W dniu 22.11.2017r. ( środa) dzieci z Przedszkola z Młodojewa oraz uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Drążnej wraz z rodzicami i wychowawczyniami wybrały się na niezapomnianą wycieczkę do Fabryki Bombek oraz Ozdób Choinkowych „Kadpol” w Gnieźnie. Chętnych do udziału w wyjeździe nie brakowało, gdyż jechaliśmy dwoma autokarami.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.  Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w przyzakładowym sklepiku. Tam trudno oderwać oczy od wspaniałych ozdób choinkowych i zdecydować się, jaką zakupić pamiątkę.

Nareszcie nastąpiła upragniona frajda. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w  warsztatach plastycznych, dzięki którym mogli własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić cztery bombki choinkowe. Ale była przy tym niesamowita zabawa zarówno dla dzieci jak i rodziców. Troszkę grubszymi niż Panie pędzlami, dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Wyszły przepięknie, każda była inna, niepowtarzalna.

Na zakończenie  wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami lub z rodzicami ozdabiali. Wybierając się na tak pełną wrażeń wycieczkę, nie sposób pominąć również wizyty w Mc Donald’s, gdzie dzieci mogły się posilić. Po posiłku zadowolone, choć troszkę zmęczone przedszkolaki powracały do przedszkola.

Wycieczka podobała się zarówno dorosłym jak i tym najmłodszym uczestnikom. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile pełne miłych odczuć oraz nowych doświadczeń.

FOTORELACJA

Bojarska Paulina, Sompolska Aneta, Cybulska Katarzyna

Odsłony: 589