Tłusty czwartek

tlusty min

Tłusty czwartek – staropolska tradycja Pączki, pączki, pączki…
było ich tak dużo zjedliśmy je radośnie
nie ważne, że brzuch rośnie.
Bo pączki nie jemy, żeby się tyło
tylko, żeby nam szczęśliwie było.

Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Dlatego trzeba ją pielęgnować, ponieważ jej zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe.

12 lutego obchodziliśmy w naszym Przedszkolu w Młodojewie tłusty czwartek. Od samego rana częstowaliśmy rodziców pączkami.
Dzieci poznały krótką tradycję tego święta według powiedzenia : „Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła” według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”.

Dzieci odwiedziły przedszkolną kuchnię, gdzie obserwowały etapy pieczenia pączków, przyglądały się jakich produktów trzeba użyć, aby pączki były wyśmienite. Dzieci dowiedziały się, że idealny pączek powinien być pulchny, lekko zapadnięty w środku co świadczy o tym , że ciasto ma dobrą konsystencję. Wyśmienite pączki powinny też mieć jasną obrączkę wokół, dzięki temu poznajemy, że tłuszcz na którym były smażone jest świeży.
Przedszkolaki zadawały pytania dlaczego ciasto rośnie? wąchały zapach ciasta, obserwowały jak kula się pączki, żeby były zgrabne.
Zdobyte doświadczenia były inspiracją do robienia pączków z masy solnej, nauki wiersza „Pączek” oraz piosenki „ Tłusty czwartek”.
Powyższe działania są doskonałym sposobem, aby w ciekawy dla dzieci sposób tworzyć okazje do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskiej.
Dzieci degustowały pyszne pączki upieczone przez naszą kucharkę, z pewnością przyniosą dużo szczęścia! Czego bardzo życzymy!

Serdecznie zapraszamy do: galerii zdjęć