Jak chronić dzieci?

Czy wiesz jak chronić dzieci przed zachowaniami ryzykownymi?

Jako rodzic masz na to wpływ!

Rady dla odpowiedzialnych rodziców!

- nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by dbać o kontakt z własnym dzieckiem,

- konsekwentnie okazuj dziecku miłość, czułość i poświęcaj mu uwagę,

- rozmawiaj z dzieckiem o ważnych dla niego sprawach, np. przyjaciołach czy zainteresowaniach,

- nie krytykuj nie oceniaj,

- słuchaj uważnie i nigdy nie lekceważ jego problemów,

- pomagaj dziecku uwierzyć w siebie i przekazuj podstawowe wartości,

- bądź konsekwentny jeśli chodzi o zasady i dyscypliną, wówczas dziecko będzie liczyło się z tobą, wiedząc, że ustalone normy muszą być respektowane,

- ustanawiaj wyraźne granice i jasno określaj konsekwencje ich naruszenia,

- pomóż dziecku nauczyć się konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu,

- naucz je swoich ulubionych gier, rozwijajcie zainteresowanie sportem. Postarajcie się znaleźć wspólną pasję. Pomóż dziecku rozwijać jego pasje i umiejętności.

• Zarezejwuj sobie stały, określony czas na wspólną zabawę i spędzanie chwil z dzieckiem.
  • Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem.
  • Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.

• Ucz, w jaki sposób przezwyciężyć trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ta wiedza, może okazać się kiedyś dla dziecka bezcenna.
  • Staraj się zawsze zrozumieć swoje dziecko i pomagaj mu bezpiecznie dorastać. Im lepszy masz kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżesz je przed alkoholem, narkotykami czy dopalaczami.

Pamiętaj o radach kazdego dnia!